CCS HLDL3-900X28RD-DF-N / HLDL3-900X28RD-DF-M / HLDL3-900X28RD-DF-W Bar (Area)
Manufacturer: CCS Inc.
Model: HLDL3-900X28RD-DF-N / HLDL3-900X28RD-DF-M / HLDL3-900X28RD-DF-W
Features
- Bar type red LED light for long distance illumination.
- Three types of light directivity depending on the application conditions:
・Narrow type (HLDL3-900X28RD-DF-N)
・Medium type (HLDL3-900X28RD-DF-M)
・Wide type (HLDL3-900X28RD-DF-W)
Measures W 920 mm x D 44 mm x H 30 mm, the light-emitting surface measures 900 x 28 mm.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 625 nm typ. |
| Dimensions | W 920 mm x D 44 mm x H 30 mm |
| Input voltage | 24 VDC |
| Power consumption | 88 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: (-) |
| Cable length | 300 mm |