CCS Inc.
CCS HPR2-250BL Ring

Manufacturer: CCS Inc.
Model: HPR2-250BL
Features
- This Light Unit emits blue light and has an outer diameter of 266 mm, an inner diameter of 210 mm, and a height of 26.4 mm.
Specifications
| LED color | Blue |
|---|---|
| Peak wavelength | 470 nm typ. |
| Dimensions | Outer diameter 266 mm, Inner diameter 210 mm, Height 26.4 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 46 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Low risk) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 510 g |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS PFB3-20SW-SJT-DJ1(A) Light Source Units
-

CCS MSU-30X20RD2 Coaxial
-

CCS AD-LDR-PF-100-LA Adapter [For The CSR Series]
-

CCS DF-LDR-42 Diffusion Plates [For Ring Lights]
-

CCS PL-LDL2-33X8-VE Polarizing Plates [For Bar Lights]
-

CCS LDR-206RD2-LA1-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]





