CCS Inc.
CCS LB-2300X150IR86 Bar (Area)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LB-2300X150IR86
Features
- LB-2300X150IR86 LB Series Diffused Bar Light Infrared Type.
- Measures W 2321.2 mm x D 161 mm x H 33.6 mm, the light-emitting surface measures 2300 x 150 mm.
Specifications
| LED color | Infrared |
|---|---|
| Peak wavelength | 860 nm |
| Dimensions | W 2321.2 mm x D 161 mm x H 33.6 mm |
| Input voltage | 24 VDC |
| Power consumption | 332 W |
| Polarity & signal | 1, 2, 3: (+)/4, 5, 6: (-)/7: NC |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, steel sheet |
| Input connector | SRCN1A16-7P |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS IEC 62471 (Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (with no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (with no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 7.75 kg |
| Accessories | User Manual |
| Notes | LB-2300X150IR86 is made to order. Please contact your sales representative for details. |
Related Products
-

CCS LNSD-2600RD-HU Line (Diffused Lighting)
-

CCS LFV3-35IR2-940(A) IR Lights [Infrared Lighting] (under 1000nm)
-

CCS DF-LFV3-50X100 Diffusion Plates [For Coaxial Lights]
-

CCS DF-LDR-170LA Diffusion Plates [For Low-angle Ring Lights]
-

CCS LDL-138X12UV3-365-N / LDL-138X12UV3-365-W UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS LDL2-353X16BL2 Bar (Area)





