CCS Inc.
CCS LB-800X150IR86 Bar (Area)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LB-800X150IR86
Features
- LB-800X150IR86 LB Series Diffused Bar Light Infrared Type.
- Measures W 821.2 mm x D 161 mm x H 33.6 mm, the light-emitting surface measures 800 x 150 mm.
Specifications
| LED color | Infrared |
|---|---|
| Peak wavelength | 860 nm |
| Dimensions | W 821.2 mm x D 161 mm x H 33.6 mm |
| Input voltage | 24 VDC |
| Power consumption | 116 W |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, steel sheet |
| Input connector | ELP-02V |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS IEC 62471 (Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (with no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (with no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 2.95 kg |
| Accessories | User Manual |
| Notes | LB-800X150IR86 is made to order. Please contact your sales representative for details. |
Related Products
-

CCS HPR2-100SW-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS PL-LDL-PF-102X30-HO Polarizing Plates [For LDL-PF Series]
-

CCS EXCB2-15M-3 External Control Cables
-

CCS LNSD-1800RD Line (Diffused Lighting)
-

CCS FRCB-F-5 4-way Robot Cables
-

CCS DF-LDL2-33X8 Diffusion Plates [For Bar Lights]





