- CCS LDL-339X12VL3-385-N / LDL-339X12VL3-385-W UV Lights Ultraviolet Lighting Violet Light
CCS Inc.
Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDL-339X12VL3-385-N / LDL-339X12VL3-385-W
Features
- Bar type violet LED light for convergent illumination with a peak wavelength of 385 nm.
- Measures W 359 mm x D 45.6 mm x H 28 mm, the light-emitting surface measures 339 x 12 mm.
Specifications
| LED color | Violet |
|---|---|
| Peak wavelength | 385 nm typ. |
| Dimensions | W 359 mm x D 45.6 mm x H 28 mm |
| Input voltage | 24 VDC |
| Power consumption | 38 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |