CCS LDL2-119X16GR Bar (Area)
Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDL2-119X16GR
Features
- This Light Unit emits green light and measures 131 x 20 x 20 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 119 x 16 mm.
- The directional characteristics are narrow.
Specifications
| LED color | Green |
|---|---|
| Peak wavelength | 525 nm typ. |
| Dimensions | W 131 mm x D 20 mm x H 20 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 5.7 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |