CCS Inc.
CCS LDL2-314X16BL2 Bar (Area)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDL2-314X16BL2
Features
- This Light Unit emits blue light and measures 326 x 20 x 20 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 314 x 16 mm.
- The directional characteristics are narrow.
- High-power type.
Specifications
| LED color | Blue |
|---|---|
| Peak wavelength | 467 nm typ. |
| Dimensions | W 326 mm x D 20 mm x H 20 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 31 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Low risk) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 220 g |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LB-1000X100SW / LB-1000X100BL / LB-1000X100RD Bar (Area)
-

CCS F-BP660-40.5 Filters
-

CCS LFV3-CP-13RD2-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS LN-HK Series Line (Convergent Lighting)
-

CCS LN-195VL3-395 UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS LFR-100RD2-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]





