CCS Inc.
CCS LDL2-50X30GR2-WD Bar (Area)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDL2-50X30GR2-WD
Features
- LDL2-50X30GR2-WD. This Light Unit emits green light and measures 62 x 34 x 20 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 50 x 30 mm.
- The directional characteristics are wide.
- High-power type.
Specifications
| LED color | Green |
|---|---|
| Peak wavelength | 520 nm typ. |
| Dimensions | W 62 mm x D 34 mm x H 20 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 6.0 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 80 g Max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LDR-96GR2-LA1 Low-Angle Ring
-

CCS PD4-6024-4-P Digital Control Units
-

CCS PFB3-20SW-PJT-MO(A) Light Source Units
-

CCS HPR2-100IR145 IR Lights [Infrared Lighting] (over 1000-nm type)
-

CCS HLDR-IP67-100VL3-385 / HLDR-IP67-100VL3-395 / HLDR-IP67-100VL3-405 UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS LFXV-300X100SW Flat Dome





