CCS Inc.
CCS LDL2-74X30BL2-WD Bar (Area)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDL2-74X30BL2-WD
Features
- This Light Unit emits blue light and measures 86 x 34 x 20 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 74 x 30 mm.
- The directional characteristics are wide.
Specifications
| LED color | Blue |
|---|---|
| Peak wavelength | 467 nm typ. |
| Dimensions | W 86 mm x D 34 mm x H 20 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 12W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Low risk) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 100 g max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS RCB-1 Robot Cables
-

CCS PFB3-20SW-AJT-MI(A) Light Source Units
-

CCS LB-200X150SW / LB-200X150BL / LB-200X150RD Bar (Area)
-

CCS DF-LDL2-338X30 Diffusion Plates [For Bar Lights]
-

CCS LC-LFV3-50X100 Light Control Films [For Coaxial Lights]
-

CCS HPR2-150IR120 IR Lights [Infrared Lighting] (over 1000-nm type)





