CCS LDL2-74X30RD2-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDL2-74X30RD2-IU
Features
- This Light Unit with lntensity Control Unit emits red light and measures 86 x 34 x 20 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 74 x 30 mm.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 634 nm typ. |
| Dimensions | W 86 mm x D 34 mm x H 20 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 11 W max. |
| Polarity & signal | 1 : 24 VDC / 2 : NC / 3 : COMMON GND / 4 : ON/OFF input (+ 24 V) |
| Cable length | 670 mm (including the Intensity Control Unit) |
| Case material | Aluminum alloy |
| Input connector | M12 (4 pins, plug) |