CCS LDL2-98X30RD2-WD Bar (Area)
Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDL2-98X30RD2-WD
Features
- This Light Unit emits red light and measures 110 x 34 x 20 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 98 x 30 mm.
- The directional characteristics are wide.
- High-power type.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 634 nm type |
| Dimensions | W 110 mm x D 34 mm x H 20 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 16 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |