CCS LDR-PF-75RD High Power Strobe
Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDR-PF-75RD
Features
- This Light Unit emits red light and has an outer diameter of 75 mm, an inner diameter of 35 mm, and a height of 17 mm.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 627 nm typ. |
| Dimensions | Outer dia.: Φ75 mm, Inner dia.: Φ35 mm, Height: 17 mm |
| Peak current | 18 A |
| Input voltage | 48 VDC max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: (+), 3: (-), 4: (-) |
| Cable length | 300 mm |