CCS Inc.
CCS LN-200RD2 Line (Convergent Lighting)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LN-200RD2
Features
- This Light Unit emits red light and measures 210 x 24.5 x 45.5 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 200 x 16 mm.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 630 nm typ. |
| Dimensions | W 210 mm x D 24.5 mm x H 45.5 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 3.1 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, Polyacetal |
| Input connector | SMR-02V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 500 g max. |
| Accessories | Handling Precautions |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS SLG-150V-CCS Series Light Source Unit
-

CCS LFV3-CP-18RD-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS PL-HLDL3-750-VE / PL-HLDL3-750-HO Polarizing Plates [For HLDL3 Series]
-

CCS LDL2-242X30GR2 Bar (Area)
-

CCS DF-LDR-208LA Diffusion Plates [For Low-angle Ring Lights]
-

CCS OPF-S77x77B-PS Flat





