CCS Inc.
CCS LN-60BL2 Line (Convergent Lighting)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LN-60BL2
Features
- This Light Unit emits blue light and measures 70 x 19.5 x 50 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 60 x 13.5 mm.
Specifications
| LED color | Blue |
|---|---|
| Peak wavelength | 470 nm typ. |
| Dimensions | W 70 mm x D 19.5 mm x H 50 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 1.0 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, Polyacetal |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Low risk) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 130 g max. |
| Accessories | Handling Precautions |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS HLDL3-450X28BL-DF-N / HLDL3-450X28BL-DF-M / HLDL3-450X28BL-DF-W Bar (Area)
-

CCS DF-LDR-170LA Diffusion Plates [For Low-angle Ring Lights]
-

CCS FCB-3-M12 Straight Cables For M12 Connector
-

CCS LB-2700X150IR86 Bar (Area)
-

CCS LFL-612RD2-P-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS F-SP700-58 Filters





