CCS Inc.
CCS OPF-S51x51W-DF Flat

Manufacturer: CCS Inc.
Model: OPF-S51x51W-DF
Feature
- This Light Unit emits white light and measures 53 x 63 x 15 mm (width x depth x height).
- Diffuse type.
Specifications
| LED color | White |
|---|---|
| Correlated color temperature | 6,500 K |
| Dimensions | W 53 mm x D 63 mm x H 15 mm |
| Input voltage | 12 VDC |
| Power consumption | 5.2 W |
| Vibration resistance | 10 to 55 Hz; amplitude 1.5 mm; 2 hours in each of the X, Y, and Z directions |
| Shock resistance | Approximately 10 G, 3 times in each of the X, Y, and Z directions |
| Conformed standards | EMC (2014/30/EU), RoHS (2011/65/EU, MIIT Order No.32) / EN 61326-1:2013 |
| Operating temperature and humidity | 0 to 40°C/35 to 85% RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | -20 to 70°C/35 to 95% RH (no condensation) |
| Weight | 60 g |
| Material | Housing: Aluminum alloy and stainless steel |
Dimensions (mm)
Related Products
-

CCS FCB-3-EL2 Straight Cables [EL Connector Type]
-

CCS PL-TH-100X100-WGFHO Polarizing Plates [For IR Series Infrared Lights (over 1000-nm type)]
-

CCS LDL2-194X30RD2-WD Bar (Area)
-

CCS QCB-2-DA Straight Cables For Metal Connector (37 Pins)
-

CCS PR-LFV3-30X60 Protective Plates
-

CCS LDL2-74X30IR145 IR Lights [Infrared Lighting] (over 1000-nm type)





