CCS TH2-100X100IR120 IR Lights Infrared Lighting Over 1000-nm Type
Manufacturer: CCS Inc.
Model: TH2-100X100IR120
Features
- Flat infrared illumination TH2-100X100IR120 with a width of 116 mm x depth of 116 mm x height of 26 mm, a light emitting surface of 100 mm x 100 mm, and a peak wavelength of 1200 nm.
Specifications
| LED color | Infrared |
|---|---|
| Peak wavelength | 1200 nm typ. |
| Dimensions | W 116 mm x D 116 mm x H 26 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 13 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |