CCS Inc.
CCS TH2-160X120SW Flat

Manufacturer: CCS Inc.
Model: TH2-160X120SW
Feature
- This Light Unit emits white light and measures 172 x 132 x 15 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 160 x 120 mm.
- High-luminance type.
Specifications
| LED color | White |
|---|---|
| Correlated color temperature | 5,800 K typ. |
| Dimensions | W 172 mm x D 132 mm x H 15 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 35 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 310 g max. |
| Accessories | User Manual |
| Notes | The correlated color temperature is the same as that of the conventional product. TH2: 5,800 K (A value for the Light Unit), Conventional products TH: 6,600 K (A value for individual LEDs) |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS PFB3-20SW-AJT-SU(A) Light Source Units
-

CCS LDL-PF-19X4SW High Power Strobe
-

CCS TH2-100X100IR155 IR Lights [Infrared Lighting] (over 1000-nm type)
-

CCS PL-HLDL3-900-VE / PL-HLDL3-900-HO Polarizing Plates [For HLDL3 Series]
-

CCS LC-TH-160X120-VE Light Control Films [For TH Series]
-

CCS LDR2 Series Ring





