CCS Inc.
CCS TH2-224X170BL Flat

Manufacturer: CCS Inc.
Model: TH2-224X170BL
Feature
- This Light Unit emits blue light and measures 236 x 182 x 15 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 224 x 170 mm.
- High-luminance type.
Specifications
| LED color | Blue |
|---|---|
| Peak wavelength | 465 nm typ. |
| Dimensions | W 236 mm x D 182 mm x H 15 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 66 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | ELP-02V |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 540 g max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LB-1000X50IR86 Bar (Area)
-

CCS LNSD-1000BL-HU Line (Diffused Lighting)
-

CCS LFV3-G-100BL Coaxial
-

CCS HLDL3-1200X28BL-DF-N / HLDL3-1200X28BL-DF-M / HLDL3-1200X28BL-DF-W Bar (Area)
-

CCS LDL-138X12UV3-365-N / LDL-138X12UV3-365-W UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS HPD-PF-200RD High Power Strobe





