CCS TH2-43X35RD-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
Manufacturer: CCS Inc.
Model: TH2-43X35RD-IU
Features
- This Light Unit with lntensity Control Unit emits red light and measures 45 x 47 x 15 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 43 x 35 mm.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 635 nm typ. |
| Dimensions | W 45 mm x D 47 mm x H 15 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 5.4 W max. |
| Polarity & signal | 1 : 24 VDC / 2 : NC / 3 : COMMON GND / 4 : ON/OFF input (+ 24 V) |
| Cable length | 670 mm (including the Intensity Control Unit) |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | M12 (4 pins, plug) |