- Home
- Products
- Chiyoda Seiki SFST-O2 Dedicated For Installing Dry Safety Device And Scarfing Blowpipe (Dedicated For Oxygen)
Chiyoda Seiki, Japan
Chiyoda Seiki SFST-O2 Dedicated For Installing Dry Safety Device And Scarfing Blowpipe (Dedicated For Oxygen)

Made in Japan
Manufacturer: Chiyoda Seiki
Model: SFST-O2
Feature
●A dry safety device for oxygen that is attached to the inlet of a scarfing blowpipe.
●A maximum of 150m3/h (standard conditions) or more of oxygen can flow.
Specification
| Model | SFST-02 |
| Applicable gas | Oxygen |
| Maximum working pressure | 1.5MPa |
| Hose connection diameter | ϕ7mm |
| Entrance pick-up | M16x1.5 |
| Export system | M16x1.5 |
| Full length | 108mm |
| Length | 539g |
Related Products
-

Ross Asia SV27 Series Safety Air Entry Assembly with Safety Exhaust Valve Safety cat. 2, PL c, external monitoring
-

TONE CLR-306 Clip Remover
-

UHT CORPORATION HP-L series Hybrid puncher
-

Tsugaru Kogyo No.4020(1.1m)/4022(1.5m)/4023(2.0m) Pai Pile 1.1m/1.5m/2.0m
-

Chiyoda Seiki MBO-25/MBN-25 Anesthesia Pressure Regulator For Oxygen And For Laughing Gas (primary pressure: 15.0 MPa or less/set pressure 0.4 MPa, standard flow rate: 25 ℓ/min)
-

TSUBOSAN File For Plastic Engineer’s Files





