Datalink Corporation
DataLink GPIO64 Series GPIB/TTL Converter

Manufacturer: DataLink
Model: GPIO64
Features
- Supports sampling of BCD data and strobe input.
- The control port is GP-IB.
- Equipped with 32 input bits, 32 output bits, 1 pulse input, and 1 pulse output.
- Maximum pulse rate: 10 kHz
- Allows programmable operation to detect input changes and issue an SRQ to the controller.
- GP-IB address and delimiter can be configured using a DIP switch.
Specifications
| Model | GPIO64 |
|---|---|
| Control Port | GP-IB |
| Control Connector | IEEE-488 compliant |
| I/O Connectors | Amphenol 36 pin female |
| External dimensions | W286 × H42 × D168 |
| Weight | Approximately 1.2kg |
| Input Voltage Range | AC85–134V |
| Power consumption | AC100V / 5W |
Related Products
-

DataLink MMOPT-SOM200 Series Fiber Optic USB Extender
-

DataLink OPT120K-232 Series RS232C Long Distance Optical Converter
-

Datalink RSCV-T/O Series RS232C/RS422 Conversion (RS232C extender) Connector Set
-

DataLink Enet-HDLC/AC Series HDLC Free Run/UDP Protocol Converter
-

Datalink RSCV-T/V Series RS232C/RS422 conversion connector
-

DataLink Enet Series Built-in Power Supply Ethernet/RS232C Protocol Converter





