Eagle Jack
Eagle Jack G-200T Lever Turning Jaw Toe Jack

Manufaturer: Eagle Jack (Konno Corporation)
Model: G-200T
Specification
| Claw Allowable Load | 10 ton |
| Allowable Head Load | 20 ton |
| Capacity | – |
| Stroke | 52mm |
| Lowest position of nails | 28 mm |
| Nail Length | 60 mm |
| Claw Width | 100 mm |
| Base Width | 230 mm |
| Base Length | 300 mm |
| Base Height | 245 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 30 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-60TS Hydraulic Bottle Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) SD-50FC Smart Dolly
-

Eagle Jack (Konno Corporation) KS50-150 Hydraulic Toe Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-40-PG-75H-40 Hydraulic Bottle Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) KH-7030S-1V Solenoid Valve
-

Eagle Jack (Konno Corporation) KHB-6050S-2V Relief Valve





