Eagle Jack
Eagle Jack GU-100T Hydraulic Claw Jack

Manufacturer: Eagle Jack (Konno Corporation)
Model: GU-100T
Specification
| Claw Allowable Load | 5 ton |
| Allowable Head Load | 10 ton |
| Capacity | – |
| Stroke | 63mm |
| Feed Width | – |
| Lowest position | 22 mm |
| Claw Length | 55 mm |
| Claw Width | 75 mm |
| Base Length | 262 mm |
| Base Width | 183 mm |
| Base Height | 221 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 18 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Eagle Jack (Konno Corporation) F-60TL-LR Claw Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-160T Hydraulic Bottle Jack
-

Eagle Jack HBS-38 Hydraulic Rebar Bender
-

Eagle Jack (Konno Corporation) G-160C Hydraulic Claw Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-200C-PG-75kM-200 Hydraulic Bottle Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) KHN8-0.3WA Hydraulic Pump





