Eagle Jack
Eagle Jack (Konno Corporation) G-100C Hydraulic Claw Jack

Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-100C
Specification
| Claw Allowable Load | 5 ton |
|---|---|
| Allowable Head Load | 10 ton |
| Stroke | 130mm |
| Feed Width | – |
| Lowest position | 22 mm |
| Claw Length | 55 mm |
| Claw Width | 75 mm |
| Base Length | 262 mm |
| Base Width | 183 mm |
| Base Height | 288 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 21 kg |
Related Products
-

Eagle Jack ED-60T/PG-75kM-60 Hydraulic Bottle Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-100C Hydraulic Bottle Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-100C-PG-75kM-100 Hydraulic Bottle Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-200T-PG-75kM-200 Hydraulic Bottle Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-160TC-PG-75H-160 Hydraulic Bottle Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) KB-07W Power Wedge





