Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-160LC Hydraulic Claw Jack

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-160LC
Specification
| Claw Allowable Load | 7 ton |
| Allowable Head Load | 16 ton |
| Stroke | 136mm |
| Feed Width | – |
| Lowest position | 28 mm |
| Claw Length | 80 mm |
| Claw Width | 90 mm |
| Base Length | 310 mm |
| Base Width | 200 mm |
| Base Height | 300 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 31 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Chiyoda Seiki RsC-3/RsC-3D Large Flow/piston/diaphragm Pressure Regulator (primary pressure: 3.0 MPa or less/adjustment pressure 0.2 to 1.0 MPa, standard flow rate: 2300 m3/h・Air)
-

Chiyoda Seiki RK-4400 series Float Type Flow Meter
-

Vessel No.VCS-MY Color Sleeves (M-YELLOW)
-

Watanabe WGP-MS Potentiometer converter – Signal Converter
-

Okazaki Seiko SEE3 Solid Carbide High Helical Square Endmills (3 Flutes)
-

TOYO KENSETSU KOHKI B-16-DA REBAR BENDER





