Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-160TC Hydraulic Claw Jack

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-160TC
Specification
| Claw Allowable Load | 8 ton |
| Allowable Head Load | 16 ton |
| Stroke | 64mm |
| Feed Width | – |
| Lowest position | 25 mm |
| Claw Length | 55 mm |
| Claw Width | 90 mm |
| Base Length | 285 mm |
| Base Width | 200 mm |
| Base Height | 224 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 24 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Fujii Denko FC-100 Rope Adjuster (Adjusting Implement)
-

KONAN MTS2 Sampling Valves 2-Port Small Diameter Straight-line Piping Manually-operated Type
-

Obishi Keiki Seisakusho EB Ultra Precision Steel Straight Edge
-

Vessel No.BH-9 Cap Drill Chuck (O/D 1.5 to 6.5)
-

Vessel No.8900BP “RAINBALL” L-wrench
-

Arimitsu AHC Type Hot Cleaners 3.7kW-11kW





