Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-25C Hydraulic Claw Jack

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-25C
Specification
| Claw Allowable Load | 1.2 ton |
| Allowable Head Load | 2.5 ton/25kN |
| Stroke | 63mm |
| Feed Width | – |
| Lowest position | 12 mm |
| Claw Length | 50 mm |
| Claw Width | 65 mm |
| Base Length | 220 mm |
| Base Width | 140 mm |
| Base Height | 203 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 9 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Hasegawa Electric HXA-70 Hot Line Proximity Detector Exclusively For Overhead Line Works
-

TERAOKA SEISAKUSHO 551S Polyester Cloth Adhesive Tape
-

NAGANO KEIKI GC51 pressuure transmitter
-

TOYO KENSETSU KOHKI HWSE-LN Beam widening tool (EIKO)
-

Vessel No.EXJ150 Long Bit Holder (A/F 6.35 x 150)
-

HANKOKU MGV-WF Siren Control Panel





