Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-60LC Hydraulic Jack with Claw

Product Made in Japan
Manufaturer: Konno Corporation
Model: G-60LC
Specification
| Claw Allowable Load | 3 ton |
| Allowable Head Load | 6 ton |
| Capacity | – |
| Stroke | 115mm |
| Lowest position of nails | 22 mm |
| Nail Length | 80 mm |
| Claw Width | 65 mm |
| Base Width | 155 mm |
| Base Length | 266 mm |
| Base Height | 236 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 14 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Chiyoda Seiki SKR-200H/SKR-200H-H/MR-200H/MR-200H-H/SKR-200HS/SKR-200HS-H/MR-200HS/MR-200HS-H (Primary pressure: 24.6 MPa or less / adjustment pressure 2.0 to 20.0 MPa)
-

Chino CPA-L Fixed Mount Type Thermal Image Measuring Device
-

Kitz EA100/200-TFE Type EA Electric Actuators/Class 10K Bronze or Brass Ball Valves
-

Kitz 20UMA,20UMAM Stainless & High Alloy 20K Gate Valve
-

NACHI SCW Series Solenoid Valve with Monitoring Switch (SCW-G03)
-

Fujii Denko FC-21 Pole Safety Belt





