Electronic Magnetic Industry Co.
EMIC CDM-4104 Crack Depth Gauge

Manufacturer: Electronic Magnetic Industry Co., Ltd.
Model: CDM-4104
Features
- It is a contact type because of the potential difference method, but in order to capture the electrical resistance,
It doesn’t matter if the crack is open or not. - Easy measurement without medium.
There are a wide variety of measurement points.
We will design the probe according to your needs.
Specifications
| Model | CDM-4104 |
| Measurement method | DC potential difference method |
| Measuring range | 0.0~20.0mm |
| indication | 3 digits |
| I/o | USB2.0 |
| power | AC100~AC240V 50/60Hz |
| Exterior dimensions | W260×D350×H88㎜ |
| mass | Approx. 5kg |
Related Products
-

EMIC Epstein Test Frame for BH analyzer
-

EMIC GMS-103 Gaussmeter for surface magnetic field measurement
-

EMIC BH-1000 BH analyzer for soft materials
-

EMIC Small General Purpose Magnetic Particle Detector Multi-shift type general‐purpose magnetic particle inspection equipment
-

EMIC CD type Condenser Degaussing Power Supply
-

EMIC EMD-80M20 for room temperature BH Analyzer Electromagnet 2T





