Electronic Magnetic Industry Co.
EMIC ET-5042 4-channel Eddy Current Flaw Detector

Manufacturer: Electronic Magnetic Industry Co., Ltd.
Model: ET-5042
Features
- For probe coils
Discs, Hubs, Spindles, Valve Lifters, Rack Shafts, Stat Bolts,
Automatic flaw detection of valve seats, bearings, ball joints, etc. - For through coils
Automatic flaw detection of pipes and wires such as stainless steel, brass, and aluminum
Specifications
| Model | ET-5042(4ch) ET-5032(3ch) ET-5022(2ch) |
| Power input | AC 100V~240V 50/60Hz |
| Test Frequency | Standard 256kHz |
| Sensitivity range | 0~60dB 0.2dB Step Variable |
| Phase range | 0~359.5° 0.5° Step |
| balance | Follow-up autobalancing (8 variable balance speeds) |
| Body Dimensions (mm) | 430W×350D×177H (excluding protrusions) |
| mass | Approx. 13kg |
Related Products
-

EMIC T-601, T-6G1, A-601, A-6G1, T-603, A6L1 hole probe 6000 series
-

EMIC FY-6600 Powder fluorescent magnetic powder
-

EMIC Low Permeability Measuring Coil Low permeability measurement coil for BH analyzer
-

EMIC Main 10-Pole FG90 Pole Magnetized Yoke Main/Sensor Compatible Magnetized Yoke
-

EMIC SY type Yoke type demagnetizer (3 poles)
-

EMIC Magnetic Field Generator Dedicated Magnetizing Device





