Electronic Magnetic Industry Co.
EMIC GMS-103 Gaussmeter for surface magnetic field measurement

Manufacturer: Electronic Magnetic Industry Co., Ltd
Model: GMS-103
Features
- Extrapolation method magnetic field estimation (equipped with 2 Hall elements)
- True RMS AC measurement
- Battery-powered/handheld type
Specifications
| Measuring range | 0~31.83 kA/m |
| Measurement accuracy | ±0.5% F.S. |
| indication | 4 Digit Display |
| Measurement frequency | DC/AC (band 50~400Hz) |
| function | Auto Zero (DC Only), Display Hold, Display Backlight On, Low Battery Indicator, Auto Power OFF |
| power | AA batteries (alkaline, or nickel-metal hydride rechargeable batteries) |
| Operating temperature | 10~40℃ |
| Dimensions and mass | 81(W)×141(H)×32(D)mm Approx. 350g |
| calibration | Pre-Calibration |
| accessory | Probe (75cm): 1 Instruction Manual: 1 copy |
Related Products
-

EMIC MSM-1025S Magnetic Saturation Inductive Measuring Device
-

EMIC Eddy Current Flaw Detector for Auto Parts Eddy current flaw detection equipment for automotive parts
-

EMIC XY Probe for flaw detection
-

EMIC Rotary Probe for flaw detection
-

EMIC Hub eddy current flaw detector
-

EMIC ES Type 3000V/3500V/4000V High Voltage Magnetized Power Supply





