Electronic Magnetic Industry Co.
EMIC VFM-1000 Digital Flux Meter

Manufacturer: Electronic Magnetic Industry Co., Ltd.
Model: VFM-1000
Features
- Measurement is possible even with short tact (2 seconds/1 time) without drift.
- Magnetic saturation measuring device, BH analyzer,
- It is best used for integration into magnetizing devices, etc.
Specifications
| Measuring range | ×1, ×10, ×100, ×1000 (4 ranges) |
| Measuring range | 0.0001mWb~9999.9mWb |
| indication | 5 digits |
| function | PEAKtoPEAKHOLD, Comparator (Hi, Pass, Lo) RS-232C, External Control (MEAS/RESET) |
| precision | Each range : ±1% F.S *Body accuracy at constant temperature |
| DRIFT Performance | Each range : ±1% F.S 60 seconds accuracy is not included |
| Hold time | Each range : ±1% F.S 60 seconds accuracy is not included |
| Power Source | 90~240V |
| Exterior dimensions | W258×D324×H103mm (*Excluding protrusions) |
| mass | Approx. 4kg |
| accessory | AC Adapter, Control Connector Instruction Manual |
Related Products
-

EMIC LB-406 LED black light for general equipment
-

EMIC PT series Penetrating demagnetizer
-

EMIC MA-7115 Magnet Analyzer
-

EMIC 2 Pole Water Cooled Magnetic Yoke with Iron Core Compatible with large ferrite motors Magnetized yoke
-

EMIC MIP-18 Oil-based magnetic particle dispersion solution
-

EMIC UM Handheld magnetic particle flaw detector





