- Home
- Products
- Howa MKN-350VT/370VT, MKN-355VCJ, MKN-TS335VT Vertical Machining Center (Inline Type/KIWAMI Series)
Howa, Japan
Howa MKN-350VT/370VT, MKN-355VCJ, MKN-TS335VT Vertical Machining Center (Inline Type/KIWAMI Series)


Made in Japan
Manufacturer: Howa Machinery, Ltd.
Model: KN-350VT/370VT, MKN-355VCJ, MKN-TS335VT
MKN-350VT/370VT

Inline type machining center for aluminum parts used in automobiles and motorcycles. Compared to the #40 Machining Center, this model can significantly reduce a production line’s initial and running costs.
| Maximum spindle speed | 10,000 min-1 |
|---|---|
| Travel distance | X:500(700) mm Y:400 mm Z:320+80(ATC) mm |
| Spindle taper | 7/24 taper No. 30 |
| Numerical control device (NC) | FANUC 0i-MD |
MKN-355VCJ

A fully evolved machining center with jig changer that can challenge the extremes of machining. Its wide range of machining capabilities makes it possible to handle even large automotive parts.
| Maximum spindle speed | 10,000 min-1 |
|---|---|
| Travel distance | X:550 mm Y:320 mm Z:320+80(ATC) mm |
| Spindle taper | 7/24 taper No. 30 |
| Numerical control device (NC) | FANUC 31i-MA |
MKN-TS335VT

#30 Vertical Twin Spindle Machining Center
High productivity by Twin Spindle.
| Spindle speed | 10,000 min-1 |
|---|---|
| Travel | X:350mm Y:400mm Z:450mm |
| Spindle taper | 7/24 taper No.30 |
| Spindle pitch | 350mm |
| NC specification | FANUC 0i-MF |
Related Products
-

YOSHITAKE MD-55 Two Way Motor Valve
-

KETT ELECTRIC LABORATORY MT-700 Wood Moisture Tester
-

BBK Technologies 800-FNR Clutch Type Flaring Tool With Ratchet Handle
-

Fuso Seiki Magic Cut E-Mist
-

Chiyoda Seiki SKR-200H/SKR-200H-H/MR-200H/MR-200H-H/SKR-200HS/SKR-200HS-H/MR-200HS/MR-200HS-H (Primary pressure: 24.6 MPa or less / adjustment pressure 2.0 to 20.0 MPa)
-

Magnescale MJ100/MJ110 Ribbon Type Scale (Digiruler)





