Japan, Watanabe
Watanabe WMS-PE1N 1ch Power Monitoring Module

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WMS-PE1N
Power monitoring module with RS-485 (Modbus) communication
Features
- Can be used as a slave device for RS-485 communication (Modbus RTU)
- Achieves power measurement accuracy of ±1.0%fs
- Can measure standby power
Specifications
| input signal | Power x 1 circuit , AC voltage: 110V/220V , AC current: 5A/50A/100A/200A/400A/600A (dedicated CT) |
|---|---|
| output signal | none |
| measurement circuit | Single-phase 2-wire/Single-phase 3-wire/Three-phase 3-wire |
| measuring element | Active power/Reactive power/Active energy/Reactive energy/Current/Voltage/Power factor/Frequency |
| communication | RS-485 (Modbus RTU) |
| power supply | AC100~240V |
| tolerance | Active power: ±1.0%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 140g |
| External dimensions (HWD) | 80.3×65.2×50mm |
| Operating temperature and humidity | -5~+55℃ 10~90%RH or less |
Related Products
-

Kunimoto 0770011 KS Hathiraman 5t · 10t (combined type)
-

Chiyoda Seiki GHN/GHSN Series High Precision Pressure Regulator
-

Hammer Caster 300 S / 319 S / 300 SR 200mm Caster
-

Chiyoda Tsusho S-G2F-2F Elbow Bushing PT Converting Socket G
-

DIJET G Body Shank SKS-GⅡ 09 Type Cutter
-

YOSHITAKE MD-53 Two Way Motor Valve





