Watanabe
Watanabe WSC-52FD/WSC-GD Acrylic Cover Type Non-Contact Meter Relay

Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WSC-52FD/WSC-GD
Light-emitting diode non-contact meter relay
Features
- Mounting man-hours can be greatly reduced due to integrated relay box.
Specifications
| input signal | DC voltage/DC current/AC voltage/AC current |
|---|---|
| output signal | Alarm signal x 1 to 2 points Relay contact signal・・・AC250V 0.5A/DC30V 2A |
| power supply | AC90-120V AC180-240V DC20-26V DC10-14V |
| tolerance | ±2.5% (WSC-52/65/70) ±1.5% (WSC-85/75) |
| Response speed (0→90%) | Relay operation time: about 100ms |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | About 260-400g |
| External dimensions (HWD) | Depends on the model * Please refer to the product specifications |
| Operating temperature and humidity | -10 to +60℃ |
Ordering Code
WSC – (1) – (2)(3)(4) – (5)(6) – (7)
(1) Type and Panel size
| Code | Type | Panel size (mm) |
|---|---|---|
| 52FD | Direct connected type | 61(H) x 61(W) |
| 65GD | 80(H) x 80(W) | |
| 70GD | 83(H) x 100(W) | |
| 85GD | 100(H) x 100(W) | |
| 75GD | 100(H) x 120(W) | |
| 52FS | Separate type | 61(H) x 61(W) |
| 65FS | 80(H) x 80(W) | |
| 70FS | 83(H) x 100(W) | |
| 85FS | 100(H) x 100(W) | |
| 75FS | 100(H) x 120(W) |
*70~75GD, 65FS~75FS are discontinued
(2) Setting point
| Code | Setting point |
|---|---|
| 1 | 1 setpoint (H) |
| 2 | 2 setpoint (HL) |
(3) Setting type
| Code | Setting type |
|---|---|
| K | Knob |
| N | Screw |
(4) Input circuit
| Code | Input circuit |
|---|---|
| N | Normal |
| J | With True RMS value detector *Not available when DC power supply, extended scale, WSC-52?? or WSC-??FS models |
| M | With volume for tachometers |
(5) Power Supply
| Code | Power Supply |
|---|---|
| 1 | 90 to 120Vac |
| 2 | 180 to 240Vac |
| 3 | 20 to 26Vdc |
| 6 | 10 to 14Vdc |
(6) Delay function
| Code | Delay function |
|---|---|
| N | None |
| E | Starting delay |
| B | Full-time delay (ON delay) |
| D | Full-time delay (OFF delay) |
(7) Input range code
(Refer to the tables in the “Input range” section below for the 4-digit code)
Input range
DC & AC Voltage Range
| Input Range (Voltage) | DC | AC | ||
|---|---|---|---|---|
| Range code | Accessories | Range code | Accessories | |
| 0 to 10mV | 11VDA | None | – | – |
| 0 to 30mV | 13VDA | None | – | – |
| 0 to 50mV | 15VDN | None | – | – |
| 0 to 60mV | 16VDN | None | – | – |
| 0 to 100mV | 21VDN | None | – | – |
| 0 to 200mV | 22VDN | None | – | – |
| 0 to 300mV | 23VDN | None | – | – |
| 0 to 500mV | 25VDN | None | – | – |
| 0 to 1V | 31VDN | None | – | – |
| 0 to 3V | 33VDN | None | – | – |
| 0 to 5V | 35VDN | None | – | – |
| 0 to 10V | 41VDN | None | 41EAN | None |
| 0 to 15V | 4FVDN | None | 4FEAN | None |
| 0 to 20V | 42VDN | None | 42EAN | None |
| 0 to 30V | 43VDN | None | 43EAN | None |
| 0 to 50V | 45VDN | None | 45EAN | None |
| 0 to 75V | 4WVDN | None | 4WEAN | None |
| 0 to 100V | 51VDN | None | 51EAN | None |
| 0 to 150V | 5FVDN | None | 5FEAN | None |
| 0 to 200V | 52VDN | None | 52EAN | None |
| 0 to 300V | 53VDN | None | 53EAN | None |
| 0 to 500V | 55VDN | None | 55EAN | None |
| 1 to 5V (1MΩ) | 2222A | None | – | – |
| 1 to 5V | 2222N | None | – | – |
| Other than above | ||||
| 10mV to less than 50mV | 99VDA | None | – | – |
| 50mV to less than 100mV | 99VDN | None | – | – |
| 100mV to less than 10V | – | – | ||
| 10V to less than 500V | – | – | 99EAN | None |
★ Regarding the range code of extended scale and zero center scale
| Scale | Range code | Remarks |
|---|---|---|
| Double extended scale | OOOVO | Only for AC current input |
| Triple extended scale | OOOWO | |
| Zero center | OOOZO | Only for DC input |
*Example : Input range code is “41VZN”, if input range is +/-10V (zero center)
DC & AC Current Range
| Input Range (Current) | DC | AC | ||
|---|---|---|---|---|
| Range code | Accessories | Range code | Accessories | |
| 0 to 10μA | 11ADA | None | – | – |
| 0 to 50μA | 15ADA | None | – | – |
| 0 to 100μA | 21ADN | None | 21CAN | None |
| 0 to 200μA | 22ADN | None | 22CAN | None |
| 0 to 500μA | 25ADN | None | 25CAN | None |
| 0 to 1mA | 31ADN | None | 31CAN | None |
| 0 to 3mA | 33ADN | None | 33CAN | None |
| 0 to 5mA | 35ADN | None | 35CAN | None |
| 0 to 10mA | 41ADN | None | 41CAN | None |
| 0 to 20mA | 42ADN | None | 42CAN | None |
| 0 to 30mA | 43ADN | None | 43CAN | None |
| 0 to 50mA | 45ADN | None | 45CTN | None (CT built-in) |
| 0 to 100mA | 51ADN | None | 51CTN | None (CT built-in) |
| 0 to 300mA | 53ADN | None | 53CTN | None (CT built-in) |
| 0 to 500mA | 55ADN | None | 55CTN | None (CT built-in) |
| 0 to 1A | 61ADN | None | 61CTN | None (CT built-in) |
| 0 to 2A | 62ADN | None | 62CTN | None (CT built-in) |
| 0 to 3A | 63ADN | None | 63CTN | None (CT built-in) |
| 0 to 5A | 65ADN | None | 65CTN | None (CT built-in) |
| 0 to 10A | 71AS2 | WS-2 (Shunt) | 71CT2 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 15A | 7FAS2 | WS-2 (Shunt) | 7FCT2 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 20A | 72AS2 | WS-2 (Shunt) | 72CT2 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 30A | 73AS2 | WS-2 (Shunt) | 73CT2 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 50A | 75AS2 | WS-2 (Shunt) | 75CT2 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 75A | 7WAS2 | WS-2 (Shunt) | 7WCT2 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 100A | 81AS2 | WS-2 (Shunt) | 81CT2 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 150A | 8FAS2 | WS-2 (Shunt) | 8FCT2 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 200A | 82AS2 | WS-2 (Shunt) | 82CT2 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 250A | – | – | 8RCT2 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 300A | 83AS3 | WS-300 (Shunt) | 83CT5 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 400A | – | – | 84CT5 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 500A | 85AS5 | WS-500 (Shunt) | 85CT5 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 600A | – | – | 86CT5 | WCT-2CR (CT) |
| 0 to 750A | – | – | 8WCT5 | WCT-2CR (CT) |
| 4 to 20mA | 1111N | None | – | – |
| Other than above | ||||
| 10μA to less than 100μA | 99ADA | None | – | – |
| 100μA to less than 50mA | 99ADN | None | 99CAN | None |
| 50mA to less than 5A | – | – | 99CTN | None |
| 5A to less than 150A | 99AS2 | WS-2 (Shunt) | 99CT2 | WCT-2CR (CT) |
Related Products
-

Watanabe TW-3K Pulse/DC Converter – Signal Converter
-

Watanabe CTL-EN CT Extension Cable – Accessory
-

Watanabe WAP-FV Pulse/DC converter – Signal Converter
-

Watanabe WMB-AI8 Analog Input Module
-

Watanabe WAP-DC DC converter – Signal Converter
-

Watanabe A7000 Series A7-14 Digital panel meter for AC voltage





