Watanabe
Watanabe WSP-ADS Adder Signal Converter

Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WSP-ADS
A converter that outputs a DC signal proportional to the sum of two input signals
Features
- Small plug-in type for easy maintenance
- Wide range of zero/span adjustment of ±10%fs
Specifications
| input signal | DC voltage/DC current |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | 100 to 240 VAC ±10% 24 VDC ±10% 100 to 120 VDC ±10% |
| tolerance | ±0.1%fs |
| Response speed (0→90%) | 100ms |
| Zero/span adjustment | ±10%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 150g |
| Compliant standard | EN61326-1 EN61010-1 EN IEC 63000 |
| External dimensions (HWD) | 84×23×106.5mm |
| Operating temperature and humidity | -5~+55℃ 90%RH or less |
Related Products
-

Watanabe RLY [Resistance temperature detector] With Terminal Box Replacement Push Screw Type
-

Watanabe WJF-PE4 Power monitoring unit – Remote I/O
-

Watanabe A1000 Series A1□1C Digital Panel Meter for temperature measurement (thermocouple) – Thermometer
-

Watanabe TW-2X 2 Output Isolator – Signal Converter
-

Watanabe WRBC-RI8F RTD input module – Remote I/O
-

Watanabe WGP-NHP Alarm setter for 1-point setting with LCD display





