Japan, Watanabe
Watanabe WSPA-FTH Free spec type thermocouple temperature transducer – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WSPA-FTH
B/E/J/K/N/S/R/T/Wre Digital type equipped with a converter CPU that outputs a DC signal proportional to the thermocouple signal.
Features
- Small plug-in type for easy maintenance
- Realized 5-year warranty by long-life design
Specifications
| input signal | Temperature (B/E/J/K/N/S/R/T/Wre thermocouple) |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100-240V DC24V DC100-120V |
| Response speed (0→90%) | 180ms |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 150g |
| Compliant standard | EN61326-1 EN61010-1 EN IEC 63000 |
| External dimensions (HWD) | 84×29.5×106.5mm |
| Operating temperature and humidity | -5 to +55°C 90% RH or less |
Related Products
-

Kondotec LKB Series Belt Drive Single Drum Standard Winches
-

SAKUSAKU 16ER 19BSPT Outer Diameter Threading Insert Tapered Pipe Thread 55°
-

Tsugaru Kogyo No.8582 60 Square C-Type Joint
-

Watanabe A9000 Series A9-12 Digital panel meter for DC current
-

Organo D-7 Soft Water Filter DS-5
-

KONAN MS6820 Pneumatic Cylinder Lightweight Compact Oilless Enclosed With 5-port Solenoid Valve And Reed Switch





