Japan, Watanabe
Watanabe WVP-BRC Ratio Setter – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP-BRC
calculation formula: X0=K(Xi±B)
A converter that outputs a DC signal with a ratio and bias applied to the input signal
Features
- Plug-in type for easy maintenance
- Ratio setting is set by front digital switch
- Wide range of zero/span adjustment of ±20%fs is possible
Specifications
| input signal | DC voltage/DC current |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100V AC110V AC200V AC220V DC24V |
| tolerance | ±0.1%fs |
| Response speed (0→90%) | 25ms |
| Zero/span adjustment | ±20%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 400g |
| External dimensions (HWD) | 97×51×126mm |
| Operating temperature and humidity | -5 to +55°C 90% RH or less |
Related Products
-

Nagasaki Jack NRJ-8 Pneumatic rigid rack jack
-

Nippon Daiya Valve Bio-Clean Structure And Features Of Diaphragm Valves
-

KONAN RV2 Series 0.02 to 0.2MPa Regulators
-

Kitz FA-10XJME,FA-10XJMEA Aluminum Butterfly Valve Pneumatically Operated-Double Action Actuator (Long Neck Type)
-

KONAN SC6, SC213 Speed Controller
-

Asahi Weldex CS-201 Butt/Fillet Multi Welder With Magnet ON/OFF Switch





