Japan, Watanabe
Watanabe WVP-NC RTD temperature transducer – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP-NC
A converter that outputs a DC signal proportional to the signal of a Ni508.4Ω nickel resistance thermometer
Features
- Plug-in type for easy maintenance
- Wide range of zero/span adjustment of ±20%fs
Specifications
| input signal | Temperature (Ni508.4Ω RTD) |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100V AC110V AC200V AC220V DC24V |
| tolerance | ±0.2%fs |
| Response speed (0→90%) | 25ms |
| Zero/span adjustment | ±20%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 400g |
| External dimensions (HWD) | 97×51×126mm |
| Operating temperature and humidity | -5 to +55°C 90% RH or less |
Related Products
-

Ross Asia No. 2151B3001/2151B3002 Inline poppet valve with extended temperature range
-

Tosei Sharyo SPE, SPSE Space Arm
-

Kyowa Manual Tank Valves
-

Watanabe WSP-2DS 2 channel isolator – Signal Converter
-

NIPPON STEEL BOLTEN – S10T Torque Shear Bolt (TC Bolt)
-

Showa Measuring Instruments SALT Acceleration Transducers





