Japan, Watanabe
Watanabe WVP-PA/WVP-PAD RTD temperature transducer – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP-PA/WVP-PAD
A converter that outputs a DC signal proportional to the Pt100Ω/JPt100Ω RTD signal
Features
- Plug-in type for easy maintenance
- Wide range of zero/span adjustment of ±20%fs
Specifications
| input signal | Temperature (Pt100Ω/JPt100Ω RTD) |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100V AC110V AC200V AC220V DC24V |
| tolerance | ±0.2%fs |
| Response speed (0→90%) | 200ms |
| Zero/span adjustment | ±20%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 400g |
| External dimensions (HWD) | 97×51×126mm |
| Operating temperature and humidity | -5~+55℃ 90%RH or less |
Related Products
-

IKURATOOLS ISK-LB30ST Light Borer
-

Eagle Jack (Konno Corporation) APS1-70-2V Hand Pumps
-

Kitz CS-5/10UTWE, FBS-5/10UTWE Type CS/FBS Pneumatic Actuators/Class 5K/10K Wafer Stainless Steel Ball Valves
-

Kikusui Tape No.169B Spat Cloth Curing Black Tape
-

SAKUSAKU SDH101322 Blade for Cut-off And Deep Grooving
-

Niigata Seiki MMF-0902KD Tape Measure (Kaidan Mini)





