Japan, Watanabe
Watanabe WVP-RDD Resistance/DC converter (non-isolated) – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP-RDD
A converter that outputs a DC signal proportional to the resistance value
Features
- Plug-in type for easy maintenance
Specifications
| input signal | resistance |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100V AC110V AC200V AC220V DC24V |
| tolerance | ±0.1%fs |
| Response speed (0→90%) | 200ms |
| Zero/span adjustment | ±20%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 400g |
| External dimensions (HWD) | 97×51×126mm |
| Operating temperature and humidity | -5 to +55°C 90% RH or less |
Related Products
-

Vessel No.A20WSQ4 Tilt Socket Adapter (1/2″SQ 12.7mm)
-

Kunimoto 1325200 Temporary H Clamp
-

Matsuo Valve F7354, F7376, F7378 Marine Valves
-

Chiyoda Seiki KB04-22N Chiyoflex Assembly Device Components Container Connecting Pipe
-

Kimoto Test Supplies Other slopes and sprayed materials
-

Nakatani Kikai FR3 Sand Rammer (Tamper)





