Japan, Watanabe
Watanabe WVP Series WVP-□B Thermocouple temperature converter – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP Series WVP-□B
A converter that outputs a DC signal proportional to the E/J/K/R/T thermocouple signal
Features
- Plug-in type for easy maintenance
- Wide range of zero/span adjustment of ±20%fs
Specifications
| input signal | Temperature (E/J/K/R/T thermocouple) |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100V AC110V AC200V AC220V DC24V |
| tolerance | ±0.4%fs |
| Response speed (0→90%) | 200ms |
| Zero/span adjustment | ±20%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 400g |
| External dimensions (HWD) | 117×51×126mm |
| Operating temperature and humidity | -5~+55℃ 90%RH or less |
Model Code

Related Products
-

Howa MBN-350H Horizontal Machining Center (Inline Type/MBN-Series)
-

Kanetec No.4 RARE EARTH MAGNET (RECTANGULAR/ROUND)
-

SAKUSAKU 2SS-8.0-R1 Carbide Radius End Mill 2-Flute
-

KONAN SP6810 Pneumatic Cylinder Lightweight Compact Oilless Enclosed Cylinders With Reed Switch
-

Isolite Insulating Isowool BSSR Bulk
-

TSUBOSAN TIN Super Saw Files For Machine





