YK Wireless Co.Ltd
YK Color Door Cam HD 2 Megapixel Door Viewer Camera

Manufacturer: YK Wireless Co., Ltd.
Model: Color Door Cam HD
Features
Door scope camera using a door viewer as the lens
Easy installation, just replace the existing door viewer
Supports AHD2.0/CVBS video output format

This is a side view of the Color Door Cam HD. The tip of the door viewer is on the outside of the door, and the part to the right of the fixing nut is on the inside of the door.
Specifications
| Product Name | Color Door Cam |
| Video Output Format | AHD2.0 output / CVBS (1280H) output |
| Image sensor | 1/2.9 inch 2.43MP SONY Exmor CMOS |
| Effective pixels | 1984(H)×1225(V) |
| resolution | AHD 1080p/CVBS(1280H) |
| Angle of View | 110 degrees |
| Minimum illumination | 0.5 Lux |
| Shutter Speed | Auto |
| Door thickness that can be installed | Up to about 42mm |
| size | Diameter 44 x D88mm / Cable length approx. 450mm |
| Weight | 115g |
| power supply | DC12V |
| What’s in the box | Color Door Cam HD unit DC12V-AC adapter Instruction manual and warranty card (warranty period 6 months) Video equipment precautions |
Related Products
-

YK CM-D6L Ultra-Compact CMOS Camera With 9mm Square Ultra-Small Conical Pinhole (5m cable)
-

YK YKS-WF500AVFWP Outdoor Network Camera
-

YK RC-01 Wired Remote Control For WATEC Cameras
-

YK E764HD AHD Video Distributor (1 input, 2 distribution)
-

YK SMT-1 Ceiling-mounted Indoor Sound Collection Microphone
-

YK YKS-DC700M CVBS Dome Security Camera





