YK IPC2124LB-ADF28KM-H Outdoor Network Camera
Manufacturer: YK Wireless Co., Ltd.
Model: IPC2124LB-ADF28KM-H
Features
- Achieves minimum subject illumination of 0.01 Lux
- Wide-angle 2.8mm fixed focus lens Horizontal angle of view 101.5°
- Supports ultra-motion detection, allowing detection of people and vehicles only
- High standard IP67 for outdoor installation
- Supports long-range PoE
* When connected to UniView NVR PoE port
Specifications
| Image element | 1/2.9 inch progressive scan CMOS |
| resolution | 2560(H)×1440(V) |
| Minimum illumination | Color: 0.01 Lux , Black & White: 0 Lux *IR-ON |
| Shutter Speed | Automatic, manual (1 to 1/100,000) |
| White Balance | Automatic, manual |
| Day Night | IR cut filter method (ICR) |
| Wide Dynamic Range | 120dB |
| Infrared / Beam distance | Available / Approx. 30m |
| Iris | Automatic |
| Focal length | f2.8mm |
| Angle of View | Horizontal 101.5° x Vertical 55.6° |
| Image Compression Method | Ultra265 / H.265 / H.264 / MJPEG |
| Frame rate | 25/20fts(2560×1440) |
| Audio Compression | G.711U / G.711A |
| Audio Microphone | Built-in |
| Mainstream | 2560×1440 / 2304×1296 / 1920×1080 / 1280×720 |
| Substream | 720×576 / 704×288 / 640×360 |
| network | RJ-45 10/100Base |
| Compatibility | ONVIF(Profile S, Profile G, Profile T) / API, SDK |
| Power terminal | DC jack (for DC12V), PoE (RJ-45) |
| Local Storage | microSD up to 128GB |
| Intelligent Functions | Ultra Motion Detection |
| Protection rating | IP67 Waterproof |
| Operating temperature and humidity | -30℃ to 60℃, 10% to 95% (no condensation) |
| power supply | DC12V±25%, PoE (IEEE 802.3af) |
| Power Consumption | 5.5W |