Yutani
Yutani YGS-7ES Angle Grinders

Product Made in Japan
Manufacturer: Yutani
Model: YGS-7ES
Specification
Air pressure: 0.59MPa
| Specification | Value |
|---|---|
| Shape | Angle |
| Wheel/Paper Size (O.D. x Thickness x Hole Dia.) | 180 x 6 x 22 mm |
| Head Angle | 90 degrees |
| Free Speed (Max) | 7,600 rpm |
| Mass (without wheel) | 3.52 kg |
| Overall Length | 287 mm |
| Outer Diameter | 71 mm |
| Head Height | 89 mm |
| Air Consumption | 1.20 Nm³/min |
| Air Inlet | 3/8 RC(PT) |
| Hose Diameter | 12.7 m |
Kouei is Distributor/Agent of Yutani
Other items of Yutani
Request the quotation for Yutani
Related Products
-

Yutani Air Hammer (Small Chipping Hammer/Chipping Hammer/Flux Chipper/Scaling Hammer)
-

Yutani RC Series Air Drills Rotary Corner-type Models
-

Yutani HPW-6SD Impact Driver
-

Yutani YGS-2GP Angle Sanders
-

Yutani YGS-4GBSE-2 Angle Grinders
-

Yutani W Impact Wrenches (Grip Standard Type / Long Chuck Driver Type)





