Avio NRW-DC150A Resistance Welder DC Capacitor
Manufacturer: Nippon Avionics Co., Ltd.
Model: NRW-DC150A
Features of NRW-DC150A
- Dual Pulse Function: reduces weld spark and improves quality
- Multiple Materials: suitable for aluminum, copper and other weld materials
- Short, Concentrated Energy Burst: reduces deformation and burning
- Fast Charge Time: improves productivity (welding speed 75W・S. 120 shots/min)
- VS (Very Short) Mode: obtain peak welding current equivalent to a 200W・S type model
Resistance Welding Power Supplies Specifications of NRW-DC150A
| Item | NRW-DC150A |
|---|---|
| Welding Transformer | Built-in |
| Stored Energy | 1.0-150.0 W・s |
| Maximum Output Power(Peak Current Value) | VS Pulse 5500A (Welding time: ≒2.1ms) S Pulse 4500A (Welding time: ≒3.2ms) M Pulse 3600A (Welding time: ≒4.3ms) L Pulse 2600A (Welding time: ≒6.2ms) |
| Maximum Duty Cycle | 25W・s: 200 shots / min. 75W・s: 120 shots / min. 150W・s: 80 shots / min. |
| Dual Pulse Function | Equipped as a standard specification |
| Squeeze Time | 0.00 – 9.99s |
| Hold Time | 0.00 – 9.99s |
| Power Source | 1φ AC200 – 230V ±10% 50/60Hz |
| Dimensions(mm) | W220 × D400 × H347 |
| Weight | ≒31kg |
Step Up Transformer
| Items | ST-U200 |
|---|---|
| Rated Capacity | 2kVA |
| Input Voltage, Current | 1φ AC100V、20A |
| Output Voltage, Current | 1φ AC200V、10A |