Avio SW-3500-20 Ultrasonic Metal Welding Machine
Manufacturer: Nippon Avionics Co., Ltd.
Model: SW-3500-20
Feature of SW-3500-20
- Spring Pressure Sync Mechanism
- High Rigidity Pressure Mechanism
Time, Work Sinking Value, Work Height, Applied Energy
Easy Management, Easy Operation, Easy System Integration
- Easy Management with Graphic Monitor Function
- Ultrasonic Peak Output
- Ultrasonic Energy
- Sinking Amount of the Work
- Work Height
- Simple Operation, Easy-to-read Display
- 7-inch LCD Touch Panel
- Intuitive Operation
- Graphic Display
- Setting and Management of Data via Serial Communication (RS-232C)
- Weld Conditions
- Monitor Value
- Judgment Result
Applications
Ultrasonic Generator Specifications
| Items | SW-3500-20 |
|---|---|
| Maximum Output Power | 3,500W |
| Nominal Frequency | 20kHz |
| Amplitude Adjustment | Variable (30 – 100%, 1% step) |
| Control Mode | Time/Depth/Height/Energy |
| Power Source | AC200V 3Φ |
| Oscillation Method | Automatic Tuning Hold Master Oscillator System (ATHMOS) |
| Dimension / Weight | W250 x D450 x H375mm |
Ultrasonic Head Specifications
| Items | SH-H3K7 | medium type(custom made) |
|---|---|---|
| Pressure Follow-up Mechanism | Spring + Air | 63mmφ |
| Adjustable Pressure Range | 1,700N – 3,700N | 300~1600N |
| Stroke | 50mm | |
| Supply Air Pressure | 0.5MPa (Clean, Dry Air) | 120kg |