CCS Inc.
CCS LDL2-158X16SW2(A) Bar (Area)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDL2-158X16SW2(A)
Features
- This Light Unit emits white light and measures 170 x 20 x 20 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 158 x 16 mm.
- The directional characteristics are narrow.
- High-power type.
Specifications
| LED color | White |
|---|---|
| Correlated color temperature | 7,000 K typ. |
| Dimensions | W 170 mm x D 20 mm x H 20 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 16 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Low risk) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 120 g |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LDR2-100RD2-LA-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS PD3-5024-3-ET-PNP(A) Digital Control Units
-

CCS LDL2-119X16SW2-IU(A) Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS DF-LDL-42X15 Diffusion Plates [For Bar Lights]
-

CCS TH2-43X35RD-PM Flat
-

CCS LB-2100X50IR86 Bar (Area)





