CCS Inc.
CCS OPR-S55-28R Ring

Manufacturer: CCS Inc.
Model: OPR-S55-28R
Features
- This Light Unit emits red light and has an outer diameter of 55 mm, an inner diameter of 28 mm, and a height of 18 mm.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 635 nm |
| Dimensions | Outer diameter 55 mm, Inner diameter 28 mm, Height 18 mm |
| Input voltage | 12 VDC |
| Power consumption | 4.2 W |
| Vibration resistance | 10 to 55 Hz; amplitude 1.5 mm; 2 hours in each of the X, Y, and Z directions |
| Shock resistance | Approximately 10 G, 3 times in each of the X, Y, and Z directions |
| Conformed standards | EMC (2014/30/EU), RoHS (2011/65/EU, MIIT Order No.32) / EN 61326-1:2013 |
| Operating temperature and humidity | 0 to 40°C/35 to 85% RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | -20 to 70°C/35 to 95% RH (no condensation) |
| Weight | 60 g |
| Material | Housing: ADC12 and PC, Lens: PC (UV-resistant) and PMMA |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS BC-CBL-3 Basler Camera Light Series
-

CCS HLDR-IP67-100VL3-385 / HLDR-IP67-100VL3-395 / HLDR-IP67-100VL3-405 UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS LNSD-2800RD-HU Line (Diffused Lighting)
-

CCS PD4-3024A-4-E-NC Digital Control Units
-

CCS TH2-63X60RD Flat
-

CCS HPD2-150RD-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]





