CCS OPR-S55-28R Ring
Manufacturer: CCS Inc.
Model: OPR-S55-28R
Features
- This Light Unit emits red light and has an outer diameter of 55 mm, an inner diameter of 28 mm, and a height of 18 mm.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 635 nm |
| Dimensions | Outer diameter 55 mm, Inner diameter 28 mm, Height 18 mm |
| Input voltage | 12 VDC |
| Power consumption | 4.2 W |
| Vibration resistance | 10 to 55 Hz; amplitude 1.5 mm; 2 hours in each of the X, Y, and Z directions |