CCS Inc.
CCS TH2-150X150RD-CR35 Flat

Manufacturer: CCS Inc.
Model: TH2-150X150RD-CR35
Feature
- This Light Unit emits red light and measures 162 x 162 x 15 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 150 x 150 mm.
- Camera-window type.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 635 nm typ. |
| Dimensions | W 162 mm x D 162 mm x H 15 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 30 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 350 g max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LNSD-1800RD-HU Line (Diffused Lighting)
-

CCS AD-PFBR-150-SU Adapter [For The CSR Series]
-

CCS PD3-3024-3-PT-PNP Digital Control Units
-

CCS LFX3-50IR860-PT-A Line Pattern
-

CCS LDL-339X12VL3-395-N / LDL-339X12VL3-395-W UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS IR2 Series (under 1000nm) IR Lights [Infrared Lighting]





